Czym jest HDS?

HDS

W branży budowlanej i transportowej często można spotkać tzw. samochody z HDS. Czym one są i do czego służą? HDS to skrót rozwijający się w „hydrauliczny dźwig samochodowy”. Nie jest to nic innego niż samochód ciężarowy, na którym zamontowany jest żuraw przeładunkowy. Można dzięki niemu samodzielnie ładować i rozładowywać sam, mający nośność kilku ton, pojazd.

HDS dla budownictwa

HDSFirmy budowlane i transportowe chętnie korzystają z możliwości płynących z użytkowania HDS-ów, gdyż zdecydowanie wpływają one na zwiększenie wydajności pracy. Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów dźwigów tego rodzaju, dzielą się one przede wszystkim ze względu na przeznaczenie. Można zatem wyróżnić kilka kategorii determinujących sposób wykorzystania dźwigów samochodowych: rodzaj podwozia, udźwig, zasięg, zainstalowany osprzęt. Te cechy pozwalają określić podstawowe zastosowanie danego żurawia i zdefiniować jego przydatność w danej sytuacji. Istnieje jeszcze jeden typ, który można wymienić niejako poza wszelkimi kategoriami. Mowa tu o HDS-ie do użytku ogólnego. Łatwo się domyślić, że to właśnie ten rodzaj samochodowego żurawia jest wykorzystywany absolutnie najczęściej. Dzięki swojemu uniwersalnemu zastosowaniu jest świetnym sprzętem do ogromnej liczby prac na budowie.

HDSFirmy transportowe za to najczęściej wykorzystują dźwigi do wyrębu lasu. Zamiast standardowych haków mają one odpowiednio przygotowane chwytaki, które docelowo służą do przenoszenia ściętego drewna, niemniej jednak w transporcie znaleziono dla nich szereg innych zastosowań. Ważną informacją jest to, że HDS nie jest zamontowany w samochodzie ciężarowym na stałe. Można go dowolnie odłączać i przyłączać do innych pojazdów, w zależności od potrzeb. To zdecydowanie jedna z ich największych zalet, ponieważ nawet w razie awarii samego auta, dźwig można zdemontować i przyłączyć do podwozia innego, działającego samochodu. Opisywane tu rozwiązanie bardzo szybko zadomowiło się np. w Gdańsku. Wszystko wskazuje na to, że samochód z HDS – Gdańsk i pracujący w nim budowlańcy oraz firmy transportowe uważają za niezwykłe udogodnienie. Coraz większa liczba robót budowlanych na terenie tego nadmorskiego miasta wpłynęła na wzrost zainteresowania przedsiębiorców budowlanych transportem z wykorzystaniem samochodowych żurawi.

Rozwiązanie to pomaga w bezpiecznym i bezproblemowym transporcie nawet największych maszyn niezbędnych w procesie wznoszenia nowych budynków. Dzięki wygodzie płynącej z używania HDS-u, transport i rozładunek towaru zajmują naprawdę niewiele czasu.