Dlaczego warto zainwestować w drewniane okna holenderskie?

okna holenderskie drewniane

Holandia przywodzi na myśl wiele różnych skojarzeń, ale tymi najsilniejszymi zdecydowanie są charakterystyczne wiatraki oraz pola usłane tulipanami. Osobom związanym z budownictwem natomiast Holandia może się kojarzyć ze specyficznym typem okien. Okna holenderskie bowiem różnią się nieco od standardu używanego w Polsce – mają one niezwykle szeroką ramę, mocną i stabilną ościeżnicę, a także ścięte krawędzie, które mogą przywodzić na myśl ostre kształty.

Wysokiej jakości okna holenderskie

okna holenderskie drewnianeWiele z nich otwiera się również do zewnątrz. Rozwiązanie to na polskim gruncie jest stosunkowo nowe i nie zdążyło jeszcze wezbrać na popularności, chociaż znalazło się już kilku entuzjastów tego stylu. Pomijając naturalnie kwestie gustu (okna te mają bowiem bardzo niestandardowe kształty, ponieważ Polacy są jednak przyzwyczajeni do bardziej stonowanych konstrukcji okiennych), rozwiązanie to ma jedną podstawową zaletę. Możliwość otwierania okien do zewnątrz niezwykle dodatnio wpływa na zwiększenie przestrzeni użytkowej w domu. Jest to dość ważna cecha, bo okno otwarte na oścież (a niekiedy jest to konieczne – zwłaszcza latem) potrafi znacznie ograniczyć wolne miejsce dookoła niego. W przypadku omawianych tu okien nie ma z tym problemu. Okna holenderskie, tak jak i standardowe okna, mają to do siebie, że można je wykonywać z drewna lub plastiku (mówiąc technicznie – tworzywa PCV).

okna holenderskie drewnianePytanie o to, który materiał jest lepszy do produkcji okien to nierzadko bardzo ważka kwestia, która niejednokrotnie może zaważyć na komforcie przebywania w danym pokoju przez wiele lat. Dobrym przykładem mogą być okna holenderskie drewniane. Drewno to w ogóle budulec, który ostatnimi czasy przeżywa swój renesans. Wiele się mówi o zaletach drewna i nierzadko wykorzystuje się je przy aranżacji wnętrz i dobierania wyposażenia do domu. Warto jednak zadać pytanie, czy drewno to odpowiedni materiał na produkcje okien? Okazuje się, że tak. Nierzadko jest ono nawet lepszym wyjściem niż plastik. Trzeba pamiętać, że okna holenderskie są zwykle dość pokaźnych rozmiarów, toteż im twardszego materiału się użyje, tym solidniejsza będzie konstrukcja.

Często też używa się w przypadku takich okien dwóch rodzajów farb. Po pierwsze, lazurowe, których zadaniem jest uwypuklenie struktury drewna, a po drugie, kryjące – ich zadaniem jest po prostu pokrycie ramy odpowiednim kolorem w taki sposób, aby drewno się nie odznaczało. Wszystko oczywiście zależy od gustu, jednakże trzeba wspomnieć, że holenderskie okna wykonane z drewna i potraktowane dodatkowo farbą lazurową, potrafią stworzyć unikalny klimat w pomieszczeniu.