panele fotowoltaiczne

Działanie paneli fotowoltaicznych, a kolektorów słonecznych

Wiele osób zastanawia się czy wybrać kolektor słoneczny czy nowoczesne panele fotowoltaiczne. Jednak dużo osób, interesujących się montażem jednej z powyższych instalacji nie odróżnia ich od siebie. Nazwy stosuje się zamiennie, co niestety jest błędnym działaniem.

Panele fotowoltaiczne od strony południowej

panele fotowoltaiczneKolektor słoneczny w znacznym stopniu różni się od paneli słonecznych. Obydwa rozwiązania należą do źródeł energii odnawialnej, lecz kolektory służą do podgrzewania wody, natomiast panele fotowoltaiczne konwertują energię pozyskaną z promieniowania słonecznego, na prąd elektryczny. Działanie zarówno kolektorów, jak i paneli zależne jest od wspólnego czynnika, słońca. Intensywność promieniowania słonecznego zależna jest przede wszystkim od pory roku. Im mniejsze nasłonecznienie, tym bardziej znikome będą korzyści z posykiwania energii słonecznej. Aby jednak wydobyć ze słońca najwięcej energii należy umieścić kolektory oraz panele fotowoltaiczne po stronie południowej domu, ze względu na to, iż promienie słoneczne docierać do nich będą o każdej porze dnia. Od tego ile energii wyprodukują panele zależy również od ich oraz powierzchni, jak i rozmieszczenia. Obszerna powierzchnia panela skutkuje gęstszym skupieniem poszczególnych ogniw fotowoltaicznych na nim.

panele fotowoltaiczneOgniwa są nieodzownym elementem każdego panela fotowoltaicznego, ponieważ to one pozyskują energię słoneczną z promieni na nie padających. Istnieją dwie główne grupy ogniw. Dzielą się one na moduły polikrystaliczne, jak i monokrystaliczne. Zadaniem modułów jest zmiana energii dostarczanej przez słońce, na energię elektryczną w postaci prądu stałego. Ogniwa krzemowe zazwyczaj mają barwę ciemnoniebieską lub czarną, to właśnie nim zawdzięczamy kolor paneli fotowoltaicznych. Panel oraz kolektor powinien być także ustawiony pod odpowiednim kątem, aby czerpać z nich jak największe kości. Promienie słoneczne padające pod kątem prostym są wychwytywane przez ogniwa najszybciej i najskuteczniej, jednak kąt padania promieni jest zależny od panującej pory roku. Zimą należy zmienić kąt nachylenia panelu na pionowo. Latem zaś poziomo. Jednak ustawianie co kilka miesięcy ogniw lub kolektora pod odpowiednim kątem jest uciążliwie lub niemożliwe, ustawia się więc kąt uniwersalny, który wynosi czterdzieści pięć stopni.

Taki jest również kąt pochylania wszelkich dachów w domach tradycyjnych, jednorodzinnych. Wiadomo już, że panele fotowoltaiczne zmieniają energię słoneczna na energie elektryczną, a kolektory natomiast konwertują promieniowanie słoneczne na ciepło.


Opublikowano

w

przez

Tagi: