Beton to doskonale znany przez wszystkich materiał, który jeszcze do niedawna stosowany był jako popularny materiał budowlany w budownictwie. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszy się jednak również innowacyjny beton architektoniczny, który z powodzeniem stosowany jest przy aranżacji surowych, nowoczesnych wnętrz wyróżniających się industrialnym, minimalistycznym klimatem.
Beton dobrze obrobiony
Jak powstaje beton architektoniczny i jakie konkretne zastosowania znajduje on przy aranżacji wnętrz? Choć beton ten określa się mianem betonu architektonicznego, to jednak wbrew pozorom proces wytwarzania tego materiału nie różni się zbytnio od standardowej produkcji betonu. Beton architektoniczny do wnętrz posiada więc takie same parametry jak standardowy beton przemysłowy, kluczowa różnica tkwi natomiast w obróbce tego materiału. Z tego typu materiału tworzy się zazwyczaj cienkie, gładkie płyty, które są odpowiednio nabłyszczane. Płyty betonowe charakteryzują się więc gładką, jednolitą teksturą, która zazwyczaj wyrównywana jest warstwą tynku lub różnorodnymi substancjami wykazującymi właściwości nabłyszczające (m.in. żywicą). Płyty betonowe można z powodzeniem stosować zarówno na podłodze, jak i na ścianach, posiadają one bowiem różne wielkości i kształty. Najbardziej pożądane są zwłaszcza płyty betonowe o grubości zaledwie 1 cm, których grubość oraz waga jest wówczas zbliżona do parametrów płytek ceramicznych.
Cienkie płyty betonowe są więc lekkie i stosunkowo tanie, wyróżniają się one jednak znacznie mocniejszą konstrukcją od płyt ceramicznych, które narażone są na pękanie. Płyty betonowe są ponadto żaroodporne, wodoodporne oraz nie pylą się podczas obróbki. Wyróżniamy trzy podstawowe typy betonu architektonicznego: beton bazowy klasy C, beton drobnoziarnisty z domieszką włókien polipropylenowych (wykonuje się z niego głównie płyty okładzinowe) oraz beton drobnoziarnisty z włóknami szklanymi (wykonuje się z niego znacznie cieńsze i lżejsze elementy m.in. blaty kuchenne czy płyty ścienne). Beton jest bardzo ładnym i przede wszystkim trwałym materiałem, który dedykowany jest zwłaszcza przestrzeniom aranżowanym w nowoczesnym stylu. Tworzywo to wykazuje także wysoką odporność na wodę (ściany nie przepuszczają wówczas destrukcyjnej wilgoci), zarysowania, ukruszenia czy blaknięcie.
Beton można również malować na dowolne kolory, nie musimy więc ograniczać się jedynie do standardowej szarości. Warto również podkreślić, że płyty betonowe mogą posiadać różnorodne, naturalne zdobienia (m.in. delikatne pęknięcia czy drobnoziarniste wzory), które występują w różnym zagęszczeniu i powstają już na wczesnym etapie produkcji.