Jak dbać o okna – czyszczenie i konserwacja

konserwacja okien

Nadchodzi okres wiosenny czyli czas, w którym należy zrobić generalne porządki. W tym czasie warto jest zadbać o okna, aby można było przez nie oglądać budząca się do życia przyrodę. Jednakże same szyby, to nie wszystko. Należy również zadbać o ramy.

Konserwacja okien na długie lata

konserwacja okienNa szczególnym względzie trzeba mieć starsze okna, które ciężko się czyści. Co w takim przypadku? Estetyczne okna to jedno, natomiast ważniejsza jest ich funkcjonalność. Okno powinno działać sprawnie, aby móc wietrzyć pomieszczenie. Tylko skuteczna konserwacja okien w Poznaniu sprawi, że taki będą na długie lata. A więc zanim weźmiemy się za czyszczenie okien, na samym początku powinno się zamówić ekipę fachowców, którzy w specjalistyczny sposób wykonają serwis. Sprawią, że okno będzie sprawne i estetyczne. Szczególnie należy dbać o okna drewniane, które z uwagi na swoje właściwości pochłaniają wilgotność powietrza. Dzieje się tak, gdy lakier powierzchniowy zacznie schodzić. Wówczas rama okienna pęcznieje i bywa, że skrzydła nie można nawet otworzyć. Warto wspomnieć również o tym, że przynajmniej raz na rok konserwujemy okucia oraz elementy mechaniczne, jak na przykład nawiasy. Wówczas będziemy mieć pewność, że te elementy nie zniszczeją i będą działać prawidłowo przez cały rok. Nie można nie wspomnieć o tym, że każde okno ma swojego producenta, który określa, w jaki sposób konserwować okno.

oknaDziałając zgodnie z jego instrukcjami możemy mieć pewność, że ten element będzie nam służył na lata. Reagujmy, gdy zostały zauważone problemy typu nieszczelne okno, wówczas montaż mógł przebiec w sposób nieprawidłowy – zgłośmy to! Tak samo jest w przypadku wzmożonej wilgotności powietrza zbierającej sie wokół ram. Jeżeli jesteśmy pewni, że nasze okna są w należytym stanie technicznym, wówczas możemy się wziąć za ich tradycyjne mycie. Myjemy dokładnie wszystkie elementy specjalnie przeznaczonymi środkami do tych celów odpowiadające za pozbycie się zabrudzeń oraz konserwację. Pamiętajmy o tym, że najpierw zajmujemy się ramami, a potem dopiero myjemy szyby. Szyby można potraktować specjalnym spryskiwaczem, który doskonale się do tego nadaje. Sposobów na konserwację okien jest wiele. Istnieje wiele poradników na ten temat, jednakże najlepiej jest raz na jakiś czas robić przeglądy okien. Wówczas będziemy dokładnie wiedzieć, czy konserwacja jest konieczna, czy tez nie.

Jedno jest pewne – czyśćmy nasze okna jak najczęściej, bo to jest wizytówką każdego domu. Nie ma nic lepszego, niż przejrzyste szyby i lśniące ramy. Stosujmy tylko preparatów do tego przeznaczonych!