Jak wygląda proces cięcia laserowego?

cięcie laserowe

Wycinarki laserowe cieszą się dziś ogromną popularnością w różnych branżach związanych z przemysłem. Metoda cięcia laserowego zrewolucjonizowała głównie branżę budowniczą znacznie usprawniając wszystkie prace związane z obróbką materiałów. Warto bowiem zaznaczyć, że maszyny laserowe umożliwiają cięcie zarówno twardych, metalowych konstrukcji, jak i delikatnych, drewnopodobnych surowców.

Cięcie laserem jest zautomatyzowane

cięcie laseroweJak wygląda proces cięcia laserowego i jakie dodatkowe możliwości gwarantują nowoczesne wycinarki laserowe? Współczesne wycinarki laserowe wykorzystują najczęściej nowoczesny laser światłowodowy, który w odróżnieniu od standardowych laserów CO2 jest znacznie szybszy, cieńszy i pozwala nam zaoszczędzić nawet do 60% energii. Warto również podkreślić, że wycinarki laserowo zawsze posiadają również specjalistyczne oprogramowanie, które można nadzorować za pomocą wygodnego, dotykowego ekranu. Oprogramowanie to umożliwia również m.in. nanoszenie gotowych projektów technicznych, które wprowadzane są za pomocą złącza USB. Usługa cięcia laserowego jest więc w pełni zautomatyzowana, co znacznie usprawnia pracę. Oprogramowanie pozwala również ustalić głębokość oraz rozległość cięcia, które dzięki temu można dostosować do danego rodzaju materiału. Proces cięcia laserowego rozpoczyna się więc od ustalenia wszelkich parametrów cięcia. Następny krok polega na odpowiednim przygotowaniu materiału, który będziemy ciąć.

cięcie laserowePowinien być on przede wszystkim czysty i suchy, wszelkie niepożądane zabrudzenia mogą bowiem spowalniać pracę wycinarki, a nawet i wpływać niekorzystnie na jakość cięcia. Warto jednak podkreślić, że do cięcia nie trzeba zdejmować folii ochronnej, która zostanie precyzyjnie przycięta wraz z docelowym materiałem. Cięcie laserem trwa zaledwie kilka sekund, a o końcu zaplanowanej operacji poinformuje nas maszyna za pomocą specjalnego komunikatu. Urządzenia laserowe posiadają także dodatkowe funkcje. Maszyny wykrawają, frezują oraz grawerują, niektóre modele umożliwiają nawet zgrzewanie materiałów. Szczególnie atrakcyjna jest w tym zestawieniu możliwość grawerowania tworzyw, które dzięki temu stają się bardziej atrakcyjne wizualnie. Z usług cięcia laserowego nie korzystają współcześnie jedynie budowlańcy. Laserowe cięcie doskonale sprawdza się także przy tworzeniu mebli oraz przy produkcji spersonalizowanych ozdób czy gadżetów.

Promień laserowy idealnie radzi sobie bowiem nawet z najdelikatniejszymi, kruchymi materiałami takimi jak szkło, ceramika czy drewno. Laserowe cięcie coraz częściej wykorzystywane jest również w branży odzieżowej. Wycinarki laserowe umożliwiają bowiem precyzyjne cięcie również skóry, delikatnych, akrylowych koronek oraz przycinanie wełny.