Jakiego sprzętu używa geodeta

Geodeta

Każdy geodeta korzysta z wielu sprzętów geodezyjnych, które są pomocne mu w pracy. Do najbardziej popularnych sprzętów można zaliczyć niwelator, jak i tachimetr.

Czy geodeta używa tachimetru?

GeodetaTachimetr jest urządzeniem, którego zadaniem jest pomiar odległości, jak i pomiar kątów poziomych oraz katów pionowych. Najbardziej popularnym rodzajem tachimetr-a jest tachimetr optyczny. Jednak jeśli korzysta z takiej usługi, jak usługi geodezyjne, to możemy się spotkać, że geodeta-poznań będzie używał tachimetru elektrycznego, a nie tachimetru optycznego. Taki tachimetr pozwala przede wszystkim na znacznie szybszym dokonywaniu pomiarów. Tachimetry elektroniczne korzystają z elektronicznego pomiaru kątów oraz elektronicznego pomiaru odległości. Po wykonaniu takiego elektronicznego pomiary, niemal natychmiast znamy odległość do punktu, jak i współrzędne punktu, który mierzymy. Podczas pomiarów elektronicznych tachimetrem korzysta się z pryzmatów. To właśnie ten element, odbija światło laserowe, dzięki czemu znamy dokładną odległość, jak i współrzędne. Pryzmaty najczęściej znajdują się na tyczce, a ich wysokość musi się znaleźć na wysokości urządzenia pomiarowego tachimetru. Tachimetr z pryzmatem działa na takiej zasadzie, że promień lasera odbity od pryzmatu trafia do dalmierza, a następnie na podstawie różnić faz są dokonywane obliczenia. Odległości przy pomocy tego urządzenia można obliczać nawet do kilku kilometrów. W ostatnim czasie powstają nowocześniejsze rodzaje tachimetrów, czyli takie, które do dokonywania pomiarów nie potrzebują pryzmatu.

Takie tachimetry odbijają promień od mierzonego przedmiotu. Taki rodzaj sprzętu bardzo dobrze się sprawdza w przypadku mierzenia niedostępnych punktów. Taki tachimetr działa do dwustu lub trzystu metrów.