Kiedy należy zainteresować się cynkowaniem ogniowym?

Korozja to zjawisko, które odciska swoje piętno na wielu metalowych przedmiotach. W wyniku reakcji chemicznej zawarte w stali żelazo stopniowo się utlenia. Reakcja ta powoduje powstawanie rdzy, co negatywnie odbija się na wytrzymałości i estetyce przedmiotów. Jednym ze sposobów, który pozwala temu zapobiec, jest cynkowanie ogniowe.

Co należy wiedzieć o cynkowaniu?

metal-rodProces ten polega na wykonaniu kąpieli cynkowej. Odbywa się to w wysokiej temperaturze, dzięki czemu cynk na stałe łączy się z wierzchnią warstwą przedmiotu. Przed przystąpieniem do cynkowania przedmioty należy dokładnie oczyścić. Konieczne jest usunięcie pyłu oraz tłustych plam, które mogły pojawić się podczas produkcji lub transportu. Niedokładne oczyszczenie sprawi, że cynk nie połączy się w sposób trwały z przedmiotem. Elementy poddane oczyszczeniu i osuszeniu należy zanurzyć w płynnym cynku. Metal ten roztapia się w temperaturze powyżej 419 stopni Celsjusza. Kąpiel cynkową wykonuje się przeważnie w temperaturze 440-460 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura zapewnia szybką reakcję chemiczną, w wyniku której cynk łączy się z żelazem w wyniku dyfuzji.

metal-rodPowierzchnia z cynku składa się z kilku warstw. Wierzchnia posiada największą zawartość cynku i jest najbardziej odporna na zjawisko korozji. Metodą, która pozwala na zabezpieczenie metalowych przedmiotów przed korozją na długi czas jest dokładne cynkowanie ogniowe stali węglowej. Dzięki temu można wykonać przedmioty nadające się do wykorzystania na zewnątrz bez obawy, że szybko skorodują. Przedmioty poddawane cynkowaniu ogniowemu powinny być zanurzone w płynnym cynku przez kilka minut. Po zakończeniu tego etapu należy je jeszcze poddać obróbce końcowej. W jej trakcie usuwa się sople i poleruje powierzchnię. Struktura cynkowa, która powstaje w wyniku reakcji, jest skomplikowana i wielowarstwowa. Najgłębsza warstwa zawiera około 25 procent żelaza. Jej grubość to około 1 mikrometr. W najwyższej warstwie znajduje się niemalże sam cynk. Nadaje to przedmiotom charakterystyczny wygląd i połysk.

Stosowane przez wiele firm cynkowanie ogniowe jest korzystne cenowo. Przedmiot raz poddany cynkowaniu ogniowemu posiada trwałą i nierozerwalną powłokę ochronną. Zależnie od warunków ocynkowana stal może wytrzymać od 10 do nawet 100 lat. Najbardziej obciążone są elementy, które znajdują się w ziemi i przy zbiornikach wodnych. Szacuje się, że każdy mikron powierzchni jest w stanie zapewnić ochronę na jeden rok w umiarkowanych warunkach. Standardowa grubość powłoki to zwykle od 40 do 110 mikronów.