Końcówki kablowe rurowe

Końcówki rurowe – do czego się przydadzą?

Rozumiemy doskonale, jak ważnym jest, by nasza instalacja elektryczna spełniała wszystkie wymogi bezpieczeństwa, a przy tym wykazywała się niezawodnością i trwałością, również w przypadku wystawienia na działanie różnorodnych warunków pogodowych.

Dobór narzędzi do końcówki

Końcówki kablowe ruroweBy uzyskać najwyższą jakość wykonania trzeba również korzystać z jak najlepiej wyprodukowanych elementów, które będą w stanie unieść odpowiedzialność długotrwałego działania zarówno w naszym gospodarstwie domowym, jak i zakładzie pracy, pojazdach i wszędzie tam, gdzie istotne są solidne złączenia kablowe. Dla skutecznego połączenia kabli niezwykle istotnym jest zastosowanie odpowiednio dobranych końcówek kablowych. U producentów mamy ich naprawdę duży wybór – przez tulejowe, igiełkowe, oczkowe aż po rurowe. Te ostatnie są drobnymi elementami, które często świadczą o jakości dobrze wykonanej instalacji elektrycznej. Z ich pomocą niezwykle łatwo zakończymy zarówno żyły kablowe, jak i całe przewody. Powinniśmy zawsze kontrolować, czy są wykonane z wysokiej jakości materiałów, co są nam w stanie zapewnić najwięksi producenci. Mimo że są to niezwykle wytrzymałe elementy, można je z łatwością zacisnąć z użyciem odpowiednich narzędzi, które powinniśmy używać zgodnie z zaleceniami producentów – przede wszystkim konieczne jest dobranie odpowiedniego rodzaju narzędzia, dobranego również pod względem przekroju kabla, na którym końcówki kablowe rurowe będą zaciskane.

Końcówki kablowe ruroweZazwyczaj będziemy mieli możliwość zakupu końcówek trzech rodzajów: izolowanych, nieizolowanych oraz nieizolowanych pobielanych. Czymś, na co również powinniśmy zwrócić uwagę jest dostępność wielu różnych rozmiarów, które również powinny być odpowiednio dopasowane do tworzonej lub naprawianej przez nas instalacji. Średnica otworów oscyluje zazwyczaj w przedziale 3–16 mm. Końcówki rurowe posiadają wykonaną z nylonu osłonę. Skutecznie sprawdzą się w rękach każdego fachowca i w każdej instalacji – stosowane są przede wszystkim do zakończenia żył miedzianych, ale wykorzystuje się je również do podłączania przewodów do szyn zbiorczych, rozdzielnic, zacisków oraz aparatów, zapewniając przy tym bezpieczeństwo instalacji oraz znacznie przyczyniając się do wydłużenia żywotności między innymi przez ograniczenie przegrzewania się okablowania oraz chroniącej je izolacji.

Końcówki zawsze powinny być wykonywane według ogólnie przyjętych norm DIN, powinniśmy więc dbać o to, by zakupowane przez nas końcówki spełniały odpowiednie wymagania. Ponadto pamiętać należy, by wykonywać pracę tylko z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, które są zalecane przez producenta końcówek – w innym razie bowiem, niewłaściwie wykonany zacisk może wpłynąć na jakość całej instalacji.


Opublikowano

w

przez

Tagi: