Łazienka w stylu retro

bateria umywalkowa retro

Wnętrze urządzone w stylu nowoczesnym nie jest już niczym oryginalnym, ani niespotykanym. Wiele osób decyduje się na zerwanie z minimalizmem czy z uniwersalnym stylem klasycznym na rzecz designerskich mebli, śmiałych kolorów i niespotykanych faktur. Jednak z drugiej strony są osoby, które uważają taki styl za zimny, surowy, mało przytulny.

Bateria z dwoma kurkami

bateria umywalkowa retroŁadnie wygląda na zdjęciach, w katalogach meblowych, ale nie w codziennym życiu – jest bardziej estetyczny niż praktyczny. Dlatego można zauważyć także powrót starych stylów wnętrzarskich, takich jak styl retro. Jest on o wiele bardziej wyrazisty niż styl klasyczny, a jednocześnie bardziej przytulny niż styl nowoczesny. Jak taki styl prezentowałby się w łazience? Jeśli chodzi o armaturę to można zarówno przy umywalkach, jak i pod prysznicem czy przy wannie zauważyć podobne baterie. Stylowa bateria umywalkowa retro czy też bateria prysznicowa będą miały dwa kurki, najczęściej w kształcie X z zaokrąglonymi końcami. Sam kran będzie długi i prosty. Całość może mieć standardowy stalowy kolor, jednak polecane są szczególnie opcje w kolorach miedzi, czy złota. Wtedy styl retro będzie jeszcze bardziej wyrazisty. Bateria wannowa retro będzie miała duży, gruby kran, za to bateria prysznicowa może mieć zarówno okrągłą deszczownicę, jak i słuchawkę przypominającą nieco stare telefony. Kolejna rzecz to sama umywalka i wanna lub kabina.

bateria umywalkowa retroPolecane są umywalki stawiane na blacie, mające formę misy. Wanny zwykle są białe, wolnostojące, z widocznymi metalowymi nóżkami. Co bardziej odważni mogą sięgnąc po wannę miedzianą. Kabina prysznicowa powinna być maksymalnie prosta i stawia się raczej na kabiny typu walk-in, czyli z brodzikiem obłożonym płytkami podłogowymi oraz transparentnymi drzwiami. Taka kabina będzie miała kształt kwadratu, a przez eliminację brodzika z tworzywa sztucznego stworzy się lepsze wrażenie. Łazienka retro na pewno nie może obyć się też bez miedzianych uchwytów i haczyków np. na ręczniki, jak również wiszącego lustra w pięknie zdobionej ramie. Meble powinny być wykonane z prawdziwego drewna (a przynajmniej dobrze je imitować). Najważniejsza będzie drewniana, stabilna szafka pod umywalkę w której można chować kosmetyki i środki czystości. Co z oświetleniem?

Można oczywiście zastosować oprawy sufitowe w retro oprawie, ale świetnie będą tu pasować lampy wiszące, a nawet kinkiety. Nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, a także skutecznie rozświetlą całe pomieszczenie czy doświetlą jego część np. kinkiety przy lustrze.