Pompy ciepła – jakie najlepsze?

Pompy ciepła

Kiedy rozmawiamy o danej technologi to zawsze ciężko jest nam powiedzieć jaki jej model jest najlepszy. Jest tak głównie dlatego, że każdy z nich został po prostu zaprojektowany do innych celów, a więc charakteryzuje się odmiennymi wartościami.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompy ciepłaZawsze można jednak obiektywnie porównać, zestawiając ze sobą urządzenia. Jeżeli chodzi o pompy ciepła to dzielimy je głównie na dwie kategorie. Rozróżniamy bowiem geotermalne i powietrzne pompy. Oczywiście jest ich o wiele więcej jednak te są najbardziej popularne i najczęściej występują w gospodarstwach domowych. Zacznijmy może od tej bardziej wydajnej. Jest to geotermalna pompa ciepła, która potrafi ogrzać zdecydowanie większą powierzchnie niż ta powietrzna. Dlatego właśnie o wiele częściej jest stosowana w dużych domach, które potrzebują więcej energii cieplnej do ogrzania pomieszczeń i wody. Jej minusem jest jednak to, że jest ona o wiele droższa. Ponadto, trzeba wykonać skomplikowane odwierty, które zwykle zajmują bardzo dużo czasu. Właśnie dlatego biedniejsi ludzie decydują się na powietrzną odmianę. Jednak tylko na takie pompy ciepła dofinansowanie można do stać w łódzkim urzędzie. One bowiem spełniają wymogi unijne, właśnie dzięki swojej wydajności. Tańsze, powietrzne pompy ciepła, są najczęściej spotykane w małych domkach jednorodzinnych czy nawet budynkach publicznych. Szczególnie w miastach można się na nie natknąć, ponieważ tam niemożliwe jest wykonanie niezbędnych odwiertów. Oczywiście wszystkie pompy najlepiej pracują jeżeli dom wyposażony jest w ogrzewanie podłogowe.

Tylko wtedy mogą one bowiem osiągnąć swoją pełną wydajność. Najważniejsze jest jednak to, że obydwie są bardzo dobrą inwestycją, które może nam przynieść spore oszczędności.