Urządzenia dzielące odpadki drzewne są wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Są wydajne i znacznie przyspieszają odchwaszczanie czy usuwanie zielonych odpadków z posesji. Dzięki ich działaniu, można uzyskać efekt końcowy w postaci precyzyjnie pociętych fragmentów drewna.
Maszyna w wersji kompaktowej
Sprawdzą się idealnie jako surowiec do ponownego wykorzystania. Mniejsze, mobilne wersje można spotkać chociażby na posesjach domów jednorodzinnych czy w ogródkach działkowych. Najczęściej na platformie posiadają zamontowane kółka, które ułatwiają przenoszenie urządzenia w inne części posesji. Siekaczem są noże, które są w stanie poszatkować gałęzie o średnicy nieprzekraczającej około pięciu centymetrów. Ta grubość w zupełności wystarczy do amatorskich porządków w ogródku. Dzięki wyłącznikowi bezpieczeństwa można w razie awarii szybko odłączyć urządzenie od zasilania. Choć utarło się, że maszyna rozdrabniająca do drewna zajmuje dużo miejsca, nie jest to prawda. Kompaktowe wersje są dużo mniejsze i nie zabierają tak dużo przestrzeni jak modele używane w przemyśle. Profesjonaliści najczęściej używają takich urządzeń do obróbki różnego rodzaju odpadów drewnianych. Mogą być to palety, drewno pozyskane z rozebranych budynków czy odpady zielone. Często są to także produkty, które były opakowaniem takie jak skrzynki na warzywa i owoce lub szpule kablowe.
Choć dla większości osób wydają się one bezużyteczne, dzięki właściwemu spreparowaniu stają się one niezwykle cennym surowcem. Najczęściej przetwarza się je na płyty wiórowe czy brykiet opałowy. Wiele urządzeń ma możliwość wykrycia metalowych części takich jak zszywki, gwoździe czy śruby. Mechanizm oddziela je od materiałów drewnianych i również rozdrabnia. Tak spreparowany surowiec trafia do oddzielnej komory, dzięki czemu obydwa materiały zostają rozłączone w sposób automatyczny. Powszechnie wykorzystuje się to urządzenie w branżach meblarskich, stolarskich czy w tartakach. Choć najczęściej takie firmy posiadają własne urządzenia, często można je wynająć np. na krótki czasu. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które np. rozbierają budynek na własną rękę i nie chcą ponosić dodatkowych kosztów.
Dzięki tej maszynie można odzyskać sporo surowca, który obniży koszty przeprowadzanych prac budowlanych. Urządzenia mobilne oraz stacjonarne pomogą w szybkim zagospodarowaniu odpadów drewnianych i drewnopochodnych. Korzystając z nich, można je poddać recyklingowi. To działanie jest korzystne nie tylko dla portfela, ale także dla większej ochrony środowiska naturalnego.