Remonty kominów – na czym polegają?

komin

Kominy fabryczne, bez względu na to czy są wykonane z metalu czy z cegły, z czasem ulegają zniszczeniu. Jest to niebezpieczne, ponieważ kominy stanowią ważną część każdej fabryki. Przez nie wydobywają się na zewnątrz szkodliwe dymy i opary, które nie powinny być obecne w budynku ze względu na możliwość zatrucia czy zaczadzenia.

Udrażnianie i remonty kominów

kominDlatego też z czasem niezbędne jest wykonanie remontu kominów, żeby mieć pewność, że sprawują się one bez zarzutu. Zacznijmy od omówienia kominów stalowych. Tutaj najczęściej wykonuje się prace związane z korozją, jak również spawanie. Nawet najlepszy metal poddany stałemu działaniu szkodliwych warunków atmosferycznych, jak również kwaśnych oparów może z czasem zardzewieć. Małe ,,plamy” rdzy nie wpływają znacząco na funkcjonowanie komina, jeśli jednak rdzy jest więcej stabilność komina może zostać zachwiana, szczególnie gdy korozja umiejscowi się przy podstawie. Tutaj alpiniści przemysłowi muszą zastosować specjalne środki, które nie tylko skutecznie usuną plamy z rdzy, ale również zapobiegną jej rozprzestrzenianiu się na całą powierzchnię komina. Zarówno komin metalowy jak i ceglany może być uszczelniany.

kominPrzerwy w konstrukcji kominów mogą być spowodowane działaniem rdzy, słabą zaprawą trzymającą cegły, czy też uszkodzeniami mechanicznymi, powstałymi na skutek prac konserwacyjnych. Nieszczelny komin może sprawić, że ciąg powietrza będzie zbyt słaby, żeby dym mógł swobodnie wydostawać się na zewnątrz. Dlatego też trzeba komin uszczelnić. Przy metalu przyda się spawanie, natomiast czy cegłę niezbędne jest jej dosztukowanie. Remonty kominów to także ich udrażnianie. W kominie mogą osadzać się różne pyły, brud, czy osady, zawarte w dymie. Z drugiej strony nie każdy komin posiada nakładki, więc z góry jest otwarty. Przez to różne rzeczy, takie jak liście, papierki, czy inne zanieczyszczenia stałe mogą do niego wpadać. Im mniejszy kanał wylotu komina, tym trudniej jest wydostać się dymowi na zewnątrz. Udrażnianie powinno uwzględniać także czyszczenie filtrów, jeśli komin taki posiada. Szczególnie często znajdują się one tam, gdzie dym mógłby zanieczyszczać w sposób znacząco atmosferę.

Filtry sprawiają, że większość złych rzeczy zostaje zatrzymana przez filtr. Remonty kominów to na pewno coś, o co trzeba dbać. Im szybciej się za to zabierzemy tym mniej będzie przy tym pracy. Remont wcale nie musi być drogi, ani skomplikowany, jeśli nie bagatelizuje się usterek czy nieszczelności kominów fabrycznych. Warto jest sprawdzać stan techniczny na bieżąco.