Rodzaje automatyki bram i ich zastosowanie

Automatyka do bram

Automatyzacja wprowadzana do domów staje się coraz bardziej popularna. Wykorzystuje się różnego rodzaju systemy, które znacznie ułatwiają życie ograniczając codzienne obowiązki. Wiele osób decyduje się nie tylko na wyposażenie technologią swojego domu, ale również bramy, która podczas trudnych warunków atmosferycznych staje się zmorą dla każdego kierowcy.

Automatyka dobrze dobrana

Automatyka do bramNie trzeba się jednak już tym przejmować. Na rynku dostępne są specjalne napędy, które automatycznie otwierają i zamykają za nas bramę, a wszystko wykonuje się za pomocą pilota. Aby jednak wprowadzić taki system do swojej bramy należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, które warunkują o typie wybranej automatyki. Pierwszą ważną rzeczą jest określenie w której bramie – wjazdowej czy garażowej chce się zastosować system? Producenci w swoich ofertach posiadają rozwiązania do obu, jednak są one zdecydowanie różne od siebie. Automatyka do bramy musi zostać odpowiednio dobrana do oczekiwań oraz częstotliwości i sposobu użytkowania. W przypadku bram garażowych można wybrać wśród trzech typów napędów: górny, przesuwny oraz skrzydłowy. Każdy zestaw składa się z innych elementów, ponieważ wykorzystuje odmienny typ uruchamiania bramy. Napęd boczny jest rozwiązaniem najłatwiejszym w montażu, a dodatkowo nie zabiera dużo miejsca. Jednak sprawdza się on tylko wtedy, kiedy brama nie przekracza trzech metrów. Instaluje się go podłączając do prowadnicy, nie wymaga prowadzenia specjalnych przewodów elektrycznych. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku napędów górnych, które są uważane za bardziej uniwersalne.

Automatyka do bramPoradzi sobie zarówno z małymi, jak i szerokimi bramami o dużej wadze. Posiada także wady w postaci skomplikowanego montażu oraz zabierania dużej ilości przestrzeni sufitowej. Ostatni rodzaj, tak zwana automatyka skrzydłowa wymaga większej wiedzy jeszcze przed dokonaniem wyboru. Należy zmierzyć długość skrzydeł bramy, ustalić kąt otwarcia, ale przede wszystkim częstotliwość otwierania. Takie konstrukcje są silne i trwałe, warto jednak mieć na uwadze, że nie może dojść do przeciążenia przęsłami bramy, ponieważ cała inwestycja w krótkim czasie przestanie być użyteczna. Wybierając napęd do bramy garażowej spośród tych trzech wymienionych rodzajów na pewno stawia się na wygodę. W zależności od typu zamontowanej bramy należy wybrać taki sposób automatyki, który sprosta oczekiwaniom użytkowników.

Ważnym aspektem jest także przestrzeń garażowa, ponieważ zamontowanie konkretnego rodzaju napędu wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Mimo wszystko warto zainwestować w rozwiązanie, które w zimne dni pozwala nie wysiadać z ciepłego samochodu.