Rodzaje schodów używanych w budynkach

schody pełne

W prawie budowlanym opisanych jest wiele szczegółów dotyczących konstrukcji schodów, na przykład liczba stopni w jednym biegu, szerokość, a także rozkład balustrad. W domach mieszkalnych ma się co do tego największą dowolność. Można zdecydować się na schody wykonane z betonu, drewna lub metalu. Na decyzję dotyczącą materiału wpływ powinna mieć przede wszystkim konstrukcja stropu.

Funkcjonalne schody pełne – czym się wyróżniają

schody pełneAlternatywą dla betonowych konstrukcji są schody samonośne. Schody pełne wykonane w układzie samonośnym mogą mieć konstrukcję prostą lub zygzakowatą. Stawiając na wytrzymałość i solidność konstrukcji, warto zdecydować się na schody, których szkielet wykonany będzie z betonu. Wymaga to zaangażowania specjalistów oraz dużej precyzji, ale w zamian otrzymuje się stopnie o wysokim poziomie trwałości i dużej sile nośnej. Budowa takich schodów odbywa się na bieżąco, wraz z kolejnymi etapami stawiania domu. Podczas remontu można wymienić okładzinę schodów betonowych bez potrzeby ingerowania w konstrukcję. Pełne schody betonowe mogą być wykonane w sytuacji, gdy strop budynku zrobiony jest z żelbetu. Pierwszy etap tworzenia takich schodów to montaż szalunków.

schody pełneWymaga to dużej precyzji, gdyż od przebiegu deskowania zależy, czy schody będą równe, a poprawienie tego na późniejszym etapie jest skomplikowane. W dziedzinie takiej jak funkcjonalne schody pełne Strzelin wyprzedza konkurencję w regionie – lokalni stolarze są w stanie wykonać wysokiej jakości stopnie, które dodatkowo są w przystępnej cenie. Schody pełne są alternatywą dla ażurowych. Najczęściej są one wykonane z prefabrykowanych elementów, które można szybko i samodzielnie złożyć. Istotnym elementem schodów prefabrykowanych są belki nośne – to dzięki nim konstrukcja jest stabilna. Dostępne są schody o różnych przekrojach. Inwestor musi zadbać o to, aby pod pierwszym stopniem znalazł się betonowy fundament stabilizujący całą konstrukcję. Drewniane elementy mogą być wykonane z miękkiego drewna, takiego jak świerk lub sosna, a także z odmian egzotycznych.

Podczas wyboru schodów warto skupić się nie tylko na ich kształcie, wysokości stopni oraz konstrukcji, ale też na materiałach, z których są wykonane. Drewno wymaga starannej pielęgnacji przy pomocy specjalnych preparatów. Schody pełne można też pokryć wykładziną, żeby zmniejszyć zużycie drewna oraz zredukować ryzyko poślizgnięcia. Podczas montażu gotowych schodów należy zachować ostrożność, gdyż w przeciwnym razie kąty mogą okazać się nieprawidłowe, co będzie widoczne gołym okiem.