Diody LED podbijają rynek oświetlenia, wypierając inne źródła światła. Są energooszczędne, nie emitują dużej ilości ciepła i dają dużą dowolność w kwestii aranżacji. Jedną z form stosowania diod LED jest wykorzystanie taśm. Nie podłącza się ich jednak bezpośrednio do instalacji elektrycznej.
Niezbędny będzie specjalny zasilacz
W sklepach i hurtowniach elektrycznych dostępnych jest wiele różnych modeli, które różnią się od siebie parametrami, trybami pracy i budową. Wybór zasilacza ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie oświetlenia. Funkcja zasilacza to nie tylko dostarczanie energii elektrycznej. Pełni on także rolę sterownika, który pozwala na wybór koloru lub natężenia światła, jeśli taśma LED jest do tego przystosowana. Energia elektryczna, która przepływa przez domowe instalacje, ma charakter zmienny. W zasilaczu prąd zmienny o napięciu 230 V jest zmieniany w prąd stały o napięciu 12 V, czyli taki, jaki jest potrzebny do zasilania oświetlenia LED. Podczas podłączania należy zwrócić uwagę na oznaczenia wejścia i wyjścia. Prąd zmienny, czyli wejściowy, oznacza się literami AC, natomiast stały DC. Elementem zasilacza, który wpływa na jego sprawność, jest transformator.
Kolejnym istotnym elementem jest układ filtrujący, który przeciwdziała powstawaniu zakłóceń. Każdy niezawodny zasilacz do LEDów 12V musi posiadać wydajny układ filtrujący – zapewnia to równomierne świecenie wszystkich diod na taśmie. Napięcie wygładzane jest w kondensatorach. Stabilizacja napięcia to zadanie, które wykonuje tranzystor kluczujący. Impulsy o odwrotnej polaryzacji są wyłapywane przez prostownik. Dobry zasilacz ponadto posiada zabezpieczenia, które chronią go przed przeciążeniem i skokami napięcia. Podczas zakupu zasilacza warto zwrócić uwagę także na parametr IP – jest on istotny szczególnie w miejscach, w których występuje duże ryzyko zalania lub zapylenia. Zasilacze mogą być odkryte lub schowane w plastikowej obudowie. Zasilacz można podłączyć do gniazda, jeśli posiada wtyczkę, lub połączyć go bezpośrednio z przewodami w instalacji elektrycznej. Ważnym parametrem jest moc zasilacza. Należy dobrać ją na podstawie liczby zasilanych źródeł światła. Zasilacz nigdy nie powinien osiągać maksymalnego obciążenia.
Zasilacze o wyższej sprawności zapewniają mniejsze zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na oszczędności. Dobrej jakości zasilacze oferują sprawność na poziomie 90 procent. Sterowanie może odbywać się przy pomocy przycisku, pilota lub aplikacji na telefon komórkowy.