Różne rodzaje rolet i ich przeznaczenie

rolety

Osłony okienne w postaci rolet stanowią ochronę naszej prywatności, a także barierę przed nadmiernym słońcem w lecie i nagrzewaniem się pomieszczeń. Niektóre stanowią także skuteczną ochronę przed włamywaczami.

Rolety z marketu budowlanego

roletyDzięki roletom mieszkanie jest bardziej komfortowe, a także wzrasta estetyka wnętrz. Obecnie producenci pozostawiają nam szeroki wybór rozwiązań. W marketach budowlanych możemy znaleźć przede wszystkim dwa typy rolet – wewnętrzne oraz zewnętrzne. Głównym zadaniem rolet zewnętrznych jest zabezpieczenie przed włamaniem, zatem w budowie muszą być one solidne i wytrzymałe, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ze względu na ich umieszczenie na zewnątrz odporne także na warunki atmosferyczne panujące na dworze. Rolety antywłamaniowe mają bardzo gruby pancerz z profili o ściankach grubości 5 mm. Poza tym posiadają również dodatkowe zabezpieczenia podwyższające odporność na włamania, wyposażone we wzmocnienie dolnej listwy i maskownicę prowadnicy, która uniemożliwia jej odkręcenie. Zaś w dolnej lub środkowej listwie pancerza każda roleta zewnętrzna posiada zamek. Mogą pokrywać one duże powierzchnie okien i drzwi. Materiałem do produkcji jest tłoczona blacha aluminiowa lub PCV.

roletyRolety wewnętrzne natomiast pełnią głównie funkcję estetyczną, a także zapewniają prywatność i komfort w upalne dni, dlatego do ich produkcji wykorzystuje się bardziej wyszukane materiały jak różne rodzaje tkanin i folie roletowe. Ekskluzywne rolety w Szczecinie zakupimy w wielu marketach budowlanych, a ich wybór na półkach jest ogromny. Mogą to być materiały o ciasnym i luźnym splocie, zamsz, tkanina wodoodporna, ze wzorem, gładka, transparentna. Ciekawą propozycją wydają się tzw. rolety noc dzień wykonane ze specjalnych, zaciemniających oraz prześwitujących pasów pokrytych tkaniną materiałową, które są ułożone w sposób naprzemienny. Dzięki takiej budowie w prosty sposób można regulować stopień zaciemnienia w pomieszczeniu. Dodatkowo podzielić możemy rolety wewnętrzne ze względu na budowę, wyróżniamy rolety wolnowiszące, rolety w kasetach, rolety plisowane oraz rzymskie. Najprostsze w budowie są rolety wolnowiszące, w których tkanina przyklejana jest do poprzecznie ułożonej rurki aluminiowej, ten typ rolet można bezpośrednio montować do ramy okna, montaż jest szybki i prosty. Podobne w budowie choć bardziej solidne i estetyczne są rolety w kasecie, w których wałek z tkaniną jest estetycznie zabudowany w kasecie wyprodukowanej z PCV lub aluminium. Plisy na tle innych wyróżniają się możliwością opuszczania i podnoszenia zarówno dolnego jak i górnego profilu rolety.

Natomiast rolety rzymskie to rozwiązanie typowo ozdobne, ich tkanina zamocowana jest na mechanizmie sznurkowym lub koralikowym. Podczas podnoszenia rolety, tkanina fałduje się tworząc efektowny element wizualny.