Wybór pieca centralnego ma duży wpływ na komfort użytkowników. W zależności od wybranego rodzaju może on utrzymywać ciepło przez kilka dni bez ingerencji człowieka, bądź wymagać codziennego ponownego rozpalania. Właśnie dlatego podczas zakupu należy zwrócić uwagę na automatyzację, rodzaj wykorzystywanego paliwa oraz specyfikę zasilania.
Piece w wersji tradycyjnej
Powinien on być dopasowany do naszych potrzeb, by jego moc nie generowała zbędnych strat zużywając zbyt wiele surowców czy prądu. Warto trzymać się tych zasad aby znaleźć typ pieca, który najlepiej sprawdzi się podczas ogrzewania naszego domu. Przeglądając oferty wielu producentów można natrafić na kotły dzielone na jedno i dwufunkcyjne. Zazwyczaj montuje się te drugie, ze względu na ich dodatkowe właściwości. Piece jednofunkcyjne mają za zadanie ogrzewać tylko budynki mieszkalne, co nieco ogranicza ich możliwości. Natomiast piece dwufunkcyjne poza tradycyjnym ogrzewaniem pomieszczeń służą także do grzania wody. Ona jest ustalana wtedy jako priorytet i będzie grzana do czasu, aż bojler wypełni się ciepłą wodą. Tradycyjne piece do centralnego – tak zwane węglowe nadal są w użytku. Należą do kotłów wielopaliwowych sterowanych regulatorem temperatury.
Jako surowiec wytwarzający ciepło stosuje się głównie miał węglowy, ale także węgiel kamienny, drzewny czy pozostałe jego rodzaje. Są one najprostszym dostępnym na rynku rodzajem pieca – nie licząc całkowicie zautomatyzowanych – jednak wielu specjalistów uważa, że emitują zdecydowanie za dużo spalin do środowiska. Właśnie dlatego coraz popularniejsze stają się piece piątek klasy, uważane za proekologiczne, dostosowane do norm ustalonych przez Unię Europejską. Producenci dokładają wszelkich starań, by ich produkty zyskały certyfikaty poświadczające o niskiej emisji tlenku węgla, co zdecydowanie zwiększy sprzedaż. Poza tym w całej Polsce niedługo mają zniknąć tradycyjne piece węglowe, i zostać zastąpione właśnie nowoczesnymi odpowiednikami. Zróżnicowanie na rynku jednak nadal jest tak duże, że warto najpierw zastanowić się nad potrzebami domu. Decydując się na konkretny model pieca warto postawić na automatyzację. Pozwala ona zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, który codziennie musimy poświęcać na rozpalanie tradycyjnych pieców.
Zużywa znacznie mniej paliwa dzięki podajnikowi i samodzielnej regulacji ustawień. A jednocześnie chroni środowisko przed szkodliwymi gazami. Współczesne kotły posiadają rozwiązania z zakresu zdalnego sterowania, dzięki czemu z każdego miejsca można nadzorować pracę kotła i dostosowywać temperaturę.