Żyrandol – idealne źródło światła do kościoła

żyrandole do kościoła

Współczesne żyrandole używają elektrycznych źródeł światła. W czasach średniowiecznych na żyrandolach zawieszano woskowe świece, które miały rzucać światło w pomieszczeniu. W świątyniach stworzenie odpowiedniego oświetlenia sprzyja modlitwie i koncentracji. Istnieją dwie szkoły wybierania żyrandoli do kościołów – jedna z nich opiera się na prostych, wręcz ascetycznych rozwiązaniach, a druga na bogatych zdobieniach.

Żyrandole do kościoła

kościelne żyrandole Przeważnie żyrandole wieszane w świątyniach przypominają prawdziwe świeczniki, a czasem nawet żarówki kształtem imitują płomienie świec. Wieszane w świątyniach żyrandole wykonuje się ze stali, mosiądzu lub aluminium. Mogą być one stylizowane na starsze, niż są w rzeczywistości. Popularny jest styl flamandzki. Metalowe elementy żyrandola są wypolerowane i błyszczące. Ze względu na zastosowane materiały żyrandol kościelny może być cięższy od kryształowego. Jego główne zadanie to ogólne oświetlenie naw w kościele. Świątynie przeważnie mają wysokie sufity, dlatego żyrandole zawiesza się na długich haczykach lub łańcuchach. Do żyrandoli można dobrać dopasowane kinkiety w celu dokładnego oświetlenia wszystkich miejsc w świątyni.

żyrandole do kościoła Częstą praktyką jest wieszanie dodatkowych żyrandoli w miejscach, w których znajdują się obrazy lub ważne przedmioty kultu. Wiele firm oferuje dobre żyrandole do kościoła, które stanowią dopasowane źródło światła. Oświetlenie dużej przestrzeni przy pomocy samych kinkietów byłoby niezwykle trudne. Dostępne są żyrandole o różnych kształtach. Podłączając żyrandol, który posiada dużą liczbę żarówek, warto zrobić to w taki sposób, żeby przy pomocy dwustrefowego włącznika uruchamiać tylko część z nich. Żyrandol podłącza się do standardowej instalacji elektrycznej. Jako źródło światła można wybrać żarówki żarnikowe lub LEDowe. Barwę światła warto dopasować tak, żeby stworzyć odpowiedni nastrój w świątyni. Najlepiej sprawdza się tutaj światło ciepłe, które tworzy przyjemny klimat. Wiszące wysoko nad głowami wiernych żyrandole można opuszczać w celu wymiany żarówek. Dostępne są zarówno gotowe modele, jak i wykonywane na indywidualne zamówienie.

Do kościelnych żyrandoli zwykle wkręca się żarówki, których kształt przypomina płomień. Takie żarówki zwykle mają niewielką moc i nie pobierają dużo prądu, ale w dużej liczbie są w stanie zapewnić odpowiedni poziom oświetlenia. Przed zakupem żarówek do żyrandola kościelnego warto sprawdzić, jaki rodzaj gwintu będzie potrzebny. Zwykle w żyrandolach znajdują się małe gwinty E14, ale nie jest to regułą.